Skip to main content

Jak ćwiczyć z afazja.net?

Aplikacja logoafazja.net zawiera wiele różnorodnych ćwiczeń, które mogą być wykorzystane w terapii różnych typów afazji. Nie każde zadanie będzie odpowiednie dla każdej osoby. W zależności od rodzaju deficytu, z którym boryka się pacjent, niektóre ćwiczenia mogą być zbyt trudne, a inne zbyt łatwe. Ważne jest odpowiednie dostosowanie zestawu ćwiczeń, aby pacjent zbyt szybko nie tracił motywacji, ani też, żeby się po prostu nie nudził. Rolą terapeuty/opiekuna jest dobór odpowiednich ćwiczeń i ustawień.

Ogólnie rzecz ujmując, na podstawie wiedzy na temat objawów różnych typów afazji można przyjąć, że jeżeli pacjent cierpi na afazję motoryczną lub amnestyczną, bardziej odpowiednie będą np. ćwiczenia z grupy Nazywanie niż ćwiczenia z grupy Wybieranie. Ćwiczenia z grupy Wybieranie znajdą raczej zastosowanie u pacjentów z afazją czuciową, którzy mają trudności z rozumieniem mowy. Jeśli pacjent ma problemy z powtarzaniem (afazja przewodzeniowa lub afazja czuciowa), ćwiczenia z grupy Słuchanie mogą być pomocne. Podobnie, jeśli pacjent chce ćwiczyć pisanie, można przełączyć tryb odpowiedzi na „wpisywanie liter”, a jeśli chce ćwiczyć czytanie, można włączyć tryb „wybieranie słów”. Jeśli aktualnie nie używasz ustawienia „Gra na punkty”, możesz dowolnie w trakcie ćwiczeń przełączać między trybami odpowiedzi, takimi jak „wybieranie słów”, „wpisywanie liter” lub „mówienie” (rozpoznawanie mowy).

Na początek możesz skorzystać z narzędzia o nazwie Konfigurator ćwiczeń, które wylosuje dla Ciebie listę ćwiczeń z bazy aplikacji, uwzględniając wybrany rodzaj afazji. Należy pamiętać, że algorytm działa w przybliżeniu, dlatego istnieje dodatkowa opcja samodzielnego dostosowywania ustawień, którą możesz realizować, wybierając te funkcje poznawcze, które chcesz ćwiczyć, a także wybierając konkretne rodzaje zadań do wykonania. Po zapisaniu konfiguracji zostanie ona przypisana do aktualnie wybranego pacjenta, a Ty będziesz mógł uruchamiać zapamiętaną konfigurację w dowolnym momencie.

Aby dostosować sesję do indywidualnych potrzeb pacjenta, skorzystaj z opisanych tutaj ustawień sesji.

Jeśli chcesz zapisać ćwiczenie na liście „ulubionych” lub szybko stworzyć własne ćwiczenie, skorzystaj odpowiednio z narzędzi Zakładki oraz Ćwiczenia własne. Jeśli natomiast zależy Ci na bardziej zaawansowanych lub spersonalizowanych ćwiczeniach, możesz skorzystać z Zestawów ćwiczeń.

Istnieją co najmniej dwa sposoby dodawania ćwiczenia do zestawu:

 • W aplikacji: Dodaj dowolne ćwiczenie, wybierając odpowiednią opcję w bocznym menu na ekranie z ćwiczeniem.
 • Na stronie internetowej: Stwórz własne ćwiczenie, korzystając z jednego z czterech szablonów.

Wskazówki dla opiekunów i terapeutów:

 

 • Zadawaj dodatkowe pytania w ramach ćwiczeń.
  Gdy pacjent w odpowiedzi na pytanie „Co to są?” odpowie: „jabłka”, możesz zadać dodatkowe pytania dotyczące koloru, kształtu lub miejsca, gdzie rosną jabłka.

 • Zachęcaj do udzielania odpowiedzi pełnym zdaniem.
  Lektor w aplikacji nie odczytuje zawsze pełnej odpowiedzi, dlatego warto zachęcać pacjenta do powtarzania prawidłowej odpowiedzi pełnym zdaniem.

 • Bądź cierpliwy i nie popędzaj.
  Nie przymuszaj pacjenta do ćwiczeń, ale też nie rezygnuj przy pierwszej negatywnej reakcji. Możesz korzystać z przycisku „podpowiedź” lub samodzielnie udzielać wskazówek dotyczących poprawnej odpowiedzi.

 • Wykorzystuj ustawienia i inne narzędzia do dostosowania poziomu trudności do predyspozycji pacjenta.

Afazja.net - Czytam - Piszę - Mówię - Rozumiem