Skip to main content

Jak ćwiczyć?

Aplikacja afazja.net zawiera wiele różnorodnych ćwiczeń, które mogą być wykorzystane w terapii różnych typów afazji. Nie każde ćwiczenie będzie odpowiednie dla każdej osoby. W zależności od rodzaju deficytu, z którym boryka się pacjent, niektóre ćwiczenia mogą być zbyt trudne, a inne zbyt łatwe. Ważne jest odpowiednie dostosowanie zestawu ćwiczeń, aby pacjent nie tracił zbyt szybko motywacji ani nie nudził się. Rolą terapeuty/opiekuna jest dobór odpowiednich ćwiczeń i ustawień. Na początku będzie to najczęściej proces prób i błędów, ponieważ nawet w obrębie jednego rodzaju afazji występuje duże zróżnicowanie i różna intensywność deficytów funkcji mowy u różnych pacjentów.

Ogólnie rzecz biorąc, na podstawie wiedzy na temat objawów różnych typów afazji można przyjąć, że jeżeli pacjent cierpi na afazję motoryczną lub amnestyczną, bardziej odpowiednie będą ćwiczenia z grupy Nazywanie niż ćwiczenia z grupy Wybieranie. Ćwiczenia z grupy Wybieranie znajdą raczej zastosowanie u pacjentów z afazją czuciową, którzy mają trudności z rozumieniem mowy. Jeśli pacjent ma problemy z powtarzaniem (afazja przewodzeniowa lub afazja czuciowa), ćwiczenia z grupy Słuchanie mogą być pomocne. Podobnie, jeśli pacjent chce ćwiczyć pisanie, można przełączyć tryb odpowiedzi na "wpisywanie liter", a jeśli chce ćwiczyć czytanie, można włączyć tryb "wybieranie słów". Jeśli aktualnie nie korzystasz z punktacji lub nie ćwiczysz jako konkretny pacjent, możesz dowolnie przełączać się między trybami odpowiedzi, takimi jak "wybieranie słów", "wpisywanie liter" lub "mówienie" (rozpoznawanie mowy nie działa na systemach Apple).

Na początek możesz skorzystać z narzędzia o nazwie Konfigurator ćwiczeń, które wylosuje dla Ciebie listę ćwiczeń z bazy aplikacji, uwzględniając wybrany rodzaj afazji. Algorytm działa tylko w przybliżeniu, dlatego możesz dokładniej dostosować ustawienia, wybierając konkretne funkcje poznawcze lub grupy ćwiczeń oraz ich liczbę. Po zapisaniu konfiguracji, zostanie ona przypisana do aktualnie wybranego pacjenta, a Ty będziesz mógł uruchamiać tę konfigurację w dowolnym momencie.

Aby dostosować sesję do indywidualnych potrzeb pacjenta, skorzystaj z opisanych tutaj ustawień sesji.

Jeśli chcesz zapisać ćwiczenie na liście "ulubionych" lub szybko stworzyć własne ćwiczenie, skorzystaj odpowiednio z narzędzi "Zakładki" i "Ćwiczenia własne". Jeśli natomiast chcesz użyć bardziej zaawansowanych lub spersonalizowanych ćwiczeń, możesz skorzystać z Zestawów ćwiczeń.

Istnieją co najmniej dwa sposoby dodania ćwiczenia do zestawu:

 • W aplikacji: Dodaj dowolne ćwiczenie, wybierając odpowiednią opcję w bocznym menu.
 • Na stronie: Dodaj własne ćwiczenie, korzystając z jednego z czterech szablonów.

Wskazówki dla opiekunów i terapeutów korzystających z aplikacji z pacjentami:

 

 • Zadawaj dodatkowe pytania w ramach ćwiczeń.
  Na przykład, gdy pacjent odpowie na pytanie "Co to są?" - "banany", możesz zadać pytania dotyczące koloru, kształtu lub miejsca, gdzie się znajdują.

 • Zachęcaj do udzielania odpowiedzi w pełnych zdaniach.
  Czasami lektor nie odczytuje wszystkich odpowiedzi, dlatego warto zachęcić pacjenta do powtarzania odpowiedzi pełnym zdaniem.

 • Bądź cierpliwy i nie popędzaj.
  Nie zmuszaj pacjenta do ćwiczeń, ale też nie rezygnuj przy pierwszej negatywnej reakcji. Zawsze możesz skorzystać z przycisku "podpowiedź" lub samodzielnie udzielać wskazówek dotyczących poprawnej odpowiedzi.

 • Wykorzystuj ustawienia i inne narzędzia do dostosowania poziomu trudności do umiejętności pacjenta.