Skip to main content

Jak ćwiczyć za pomocą aplikacji afazja.net?

Aplikacja afazja.net zawiera wiele różnorodnych ćwiczeń, które mogą być wykorzystane w terapii różnych typów afazji. Nie każde ćwiczenie będzie odpowiednie dla każdej osoby. W zależności od rodzaju deficytu, z którym boryka się pacjent, niektóre ćwiczenia mogą być zbyt trudne, a inne zbyt łatwe. Ważne jest odpowiednie dostosowanie zestawu ćwiczeń, aby pacjent nie tracił zbyt szybko motywacji ani nie nudził się. Rolą terapeuty/opiekuna jest dobór odpowiednich ćwiczeń i ustawień. Na początku będzie to najczęściej proces prób i błędów, ponieważ nawet w obrębie jednego rodzaju afazji występuje duże zróżnicowanie i różna intensywność deficytów funkcji mowy u różnych pacjentów.

Ogólnie rzecz biorąc, na podstawie wiedzy na temat objawów różnych typów afazji można przyjąć, że jeżeli pacjent cierpi na afazję motoryczną lub amnestyczną, bardziej odpowiednie będą np. ćwiczenia z grupy Nazywanie niż ćwiczenia z grupy Wybieranie. Ćwiczenia z grupy Wybieranie znajdą raczej zastosowanie u pacjentów z afazją czuciową, którzy mają trudności z rozumieniem mowy. Jeśli pacjent ma problemy z powtarzaniem (afazja przewodzeniowa lub afazja czuciowa), ćwiczenia z grupy Słuchanie mogą być pomocne. Podobnie, jeśli pacjent chce ćwiczyć pisanie, można przełączyć tryb odpowiedzi na „wpisywanie liter”, a jeśli chce ćwiczyć czytanie, można włączyć tryb „wybieranie słów”. Jeśli aktualnie nie używasz ustawienia „Gra na punkty”, możesz dowolnie w trakcie ćwiczeń przełączać między trybami odpowiedzi, takimi jak „wybieranie słów”, „wpisywanie liter” lub „mówienie” (rozpoznawanie mowy).

Na początek możesz skorzystać z narzędzia o nazwie Konfigurator ćwiczeń, które wylosuje dla Ciebie listę ćwiczeń z bazy aplikacji, uwzględniając wybrany rodzaj afazji. Algorytm działa tylko w przybliżeniu, dlatego możesz dokładniej dostosować ustawienia, wybierając konkretne funkcje poznawcze, które chcesz ćwiczyć lub grupy ćwiczeń oraz ich liczbę. Po zapisaniu konfiguracji zostanie ona przypisana do aktualnie wybranego pacjenta, a Ty będziesz mógł uruchamiać zapamiętaną konfigurację w dowolnym momencie.

Aby dostosować sesję do indywidualnych potrzeb pacjenta, skorzystaj z opisanych tutaj ustawień sesji.

Jeśli chcesz zapisać ćwiczenie na liście „ulubionych” lub szybko stworzyć własne ćwiczenie, skorzystaj odpowiednio z narzędzi Zakładki oraz Ćwiczenia własne. Jeśli natomiast chcesz użyć bardziej zaawansowanych lub spersonalizowanych ćwiczeń, możesz skorzystać z Zestawów ćwiczeń.

Istnieją co najmniej dwa sposoby dodania ćwiczenia do zestawu:

  • W aplikacji: Dodaj dowolne ćwiczenie, wybierając odpowiednią opcję w bocznym menu na ekranie z ćwiczeniem.
  • Na stronie internetowej: Stwórz własne ćwiczenie, korzystając z jednego z czterech szablonów.

Wskazówki dla opiekunów i terapeutów korzystających z aplikacji z pacjentami:

 

  • Zadawaj dodatkowe pytania w ramach ćwiczeń.
    Na przykład, gdy pacjent odpowie na pytanie „Co to są?” - „jabłka”, możesz zadać dodatkowe pytania dotyczące koloru, kształtu lub miejsca, gdzie jabłka rosną.

  • Zachęcaj do udzielania odpowiedzi pełnym zdaniem.
    Czasami lektor nie odczytuje wszystkich odpowiedzi, dlatego warto zachęcać pacjenta do powtarzania prawidłowej odpowiedzi pełnym zdaniem.

  • Bądź cierpliwy i nie popędzaj.
    Nie zmuszaj pacjenta do ćwiczeń, ale też nie rezygnuj przy pierwszej negatywnej reakcji. Możesz korzystać z przycisku „podpowiedź” lub samodzielnie udzielać wskazówek dotyczących poprawnej odpowiedzi.

  • Wykorzystuj ustawienia i inne narzędzia do dostosowania poziomu trudności do umiejętności pacjenta.

Afazja.net - Czytam - Piszę - Mówię - Rozumiem